tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Diyetisyen Banu TOPALAKÇI – Form Aura

1976 yılında Ankara’da doğdu. 1998 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. 1998-2001 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Kafeteryalar İşletmesi Müdürlüğü’nde Diyetisyen, çeşitli gıda firmalarında ise danışman olarak çalıştı. 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Bölümü Toplu Beslenme Sistemleri Anabilim Dalı’nda éGıda Güvenliği” üzerine “Hastane Mutfakları Menülerinde Yer Alan Yemeklere Ait Standart Yemek Tarifelerinin ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemine Göre Düzenlenmesi” konulu tezini tamamlayarak bilim uzmanlığını aldı.

2001-2010 yılları arasında Ankara Özel Güven Hastanesi’nde Yiyecek İçecek ve Diyet Hizmetleri Müdürü ve ardından Otelcilik Hizmetleri Koordinatörü olarak görev yaptı. Ankara Güven Hastanesi bünyesinde, sağlıklı beslenme ve hastalıklarda beslenme konularında bir çok tanıtıcı broşür ve eğitim kitapçığı hazırlayarak pek çok hasta ve danışana bu kapsamda eğitimler organize etti. Kurum klinik ve poliklinik beslenme ve diyet hizmetleri süreçlerini oluşturarak ilgili prosedür ve talimatların hazırlanması ve uygulamaya konulması hususlarında ekibine yön verdi. Çeşitli türk /yabancı kreş, okullara eğitimler düzenleyerek danışmanlık yaptı. Kurum kalite ve JCI akreditasyon çalışmalarında aktif rol almakla beraber tüm denetim aşamalarında bulundu.

Türkiye Diyetisyenler Derneği, Amerikan Diyetisyenler Derneği ve Türk Obesite derneği üyesi olan Topalakçı, Beslenme ve gıda güvenliği konularında yurt içi ve yurt dışı çeşitli sempozyum, seminer ve toplantılarda konuşmacı ve eğitmen olarak yer aldı. Bu kapsamda;
• Kıbrıs Girne / Toplu Beslenme Sistemleri Sempozyumunda Gıda Güvenliği üzerine iki sözlü sunum gerçekleştirdi(Haziran 2010/ Girne).
• British Embassy İngiliz okulu öğrencilerine yönelik, Eat Rıght (Doğru Beslen) konulu bir eğitim düzenleyerek verdi(şubat 2010 / Ankara).
• Portekiz / Lisbon EFAD ve Portekiz Diyetetik Derneği bünyesinde gerçekleştirilmiş olan “3rd Diets Conference” kapsamında “Hastanelerde Gıda Güvenliği “ konulu bir sunum gerçekleştirdi (Eylül 2009 / Portekiz-Lisbon).
• Amerikan Büyükelçiliği çalışanlarına “Sağlığın Korunması ve Geliştirilmesi ( Promote and Improve the Health of Employees )” konulu bir eğitim verdi ve danışmanlık yaptı(Mayıs 2009).
• 3. Veteriner Hekimler Gıda Hijyeni Kongresine ”Gıda Güvenliği Standardı ve HACCP Sisteminin Kurumlara Entegrasyonu” na ait bir sözlü sunum ile katıldı (Mayıs 2009).
• Başkent Üniversitesi “Çocuk ve Ergenlerde Ağırlık Yönetimi Kursu” sempozyumuna konuşmacı olarak katıldı (Nisan 2009).
• TUBİTAK Beslenme ve Gıda Güvenliği Kongresi’ne “ ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemleri”ne ait bir poster sunumu ile katıldı ( Nisan 2009).
• Almanya’da hastane ve bakımevlerine yemek hizmeti veren bir kurumda gözlemler yaparak buradaki bazı süreçleri çalıştığı hastane mutfağına uyarladı(Dusseldorf 2008).

İnsan sağlığının her anlamda bir bütün olduğu düşüncesiyle kariyer yolunda kişisel gelişim eğitimlerine de yer vererek bu kapsamda “Eğitimcinin Eğitimi”, “Yöneticinin pusulası ve Liderlik”, “Performans Yönetimi”, “Zaman Yönetimi”, “Stres Yönetimi”, “İletişim Becerileri” eğitimlerini de alarak bu konularda çeşitli eğitimler vermeye başladı. Bu kapsamda;
• Likya Eğitim ve Danışmanlık Firması bünyesinde, Medical Park Antalya Hastane grubuna 2 günlük verilen “Liderlik” konulu eğitimde yardımcı eğitmen olarak görev aldı ( Haziran 2010 /Antalya).
• Likya Eğitim ve Danışmanlık Firması bünyesinde, Başbakanlık KSGM için “Zaman Yönetimi” konulu eğitimi verdi(Haziran 2010/Ankara).
• Likya Eğitim ve Danışmanlık Firması bünyesinde, Petkim Yönetici Grubuna verilen Müşteri Odaklılık / Aynadaki Biz konulu outdoor eğitiminde yardımcı eğitmen ve koç olarak görev aldı, yine aynı gruba sağlıklı beslenme ve wellness konulu bir eğitim verdi (Mayıs 2010/ İzmir Çeşme).
• Bilkent Üniversitesi Kariyer Günleri sempozyumunda “ İnovasyon ve Ekip Çalışması ” konulu Work Shop şeklinde bir sunum gerçekleştirdi. (Nisan 2010/Ankara)
• Odtü Arge Topluluğuna “Ekip Çalışması ” konulu bir eğitim verdi (Şubat 2010/Ankara).
• Likya Eğitim ve Danışmanlık Firması ile birlikte Medical Park Bursa Hastane grubuna 2 günlük verilen “Yöneticinin Pusulası-Liderlik” konulu eğitimde yardımcı eğitmen olarak görev aldı (Nisan 2010).

Sanatla birleşen ya da beraber yürüyen her şeyin daha sağlık ve anlam kazandığını düşünen Topalakçı, bu düşüncesini 2007 yılının sonunda Erkan Geniş’le başladığı resim yolculuğunda her geçen gün daha da pekiştirmektedir. Toplam 4 adet karma sergiye katıldı ve sergilediği eserleriyle diyetisyen olmanın verdiği onur ve gurura ressam olmanın verdiği onur ve gurur da ekledi.

2010 haziran ayından bu yana ise, kurucusu olduğu İdeal Beslenme Eğitim ve Danışmanlık’ta Eğitmen ve Uzman Diyetisyen Olarak çalışmalarına devam eden Banu Topalakçı evli ve Arda’nın annesidir.

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Diyetisyen Özge KELEBEK

1985 yılında Zonguldak Devrek’te doğan Özge KELEBEK,2007 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden, 2010 yılında da yine Hacettepe Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamlayarak mezun olmuş ve ” Dyt.” ünvanına “Uzm.” uzmanlık ünavını eklemiştir.

2010 Türkiye’nin en iyi 2. kadın blogu ödülüne sahip www.kelebekdiyeti.net adlı web adresinde düzenli olarak güncel beslenme ve diyet yazılarını yayınlamaktadır.

Üniversitede lisans dönemi öğrencilik yıllarında özellikle Kistik Fibrozis üzerinde çalışmıştır.“Kistik Fibrozise Bağlı Diyabet” konulu seminer, “ Kistik Fibrozisli Hastalarda Malnütrisyon” adlı tez çalışması ve “Kistik Fibrozis Eğitimi” adlı kistik fibrozisli hastalara ve ailelerine yönelik eğitim kitapçığı bulunmaktadır.

Yüksek lisans döneminde de yine “Kistik Fibrozisli Hastalarda Malnütrisyon” adlı çalışmasına devam etmiş ve 31. Uluslararası Kistik Fibrozis Kongresi (Prag) nde bilimsel çalışması yayınlanmıştır. Yine aynı dönemde “Meslekler ve Beslenmeya Bağlı Hastalıklar” ve “Diyabet ve Vitaminler” araştırmalarını yayınlamıştır. Yüksek lisans bitime tezini “Sütün BKI Üzerindeki Etkisi” araştırması ile 2010 yayılında yayınlamış ve Uzmanlık ünvanını almıştır.

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Diyetisyen Bahar DEMİRKIRAN

2002 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun olan Bahar Demirkıran, 2007 yılına kadar Ankara Başkent Üniversitesi Hastanesi’nde kurumsal ve klinik alanda görev yaptı.

4 yıl Endokrinoloji ekibi ile birlikte çeşitli çalışmalara imza attı. Obezite ve Diyabet Diyetisyenliği sertifikalarını alarak konusunda uzman hale geldi.

2007 yılı sonunda çalışmalarına büyük bir catering şirketinde yönetici olarak devam etti.

2008 yılı Mayıs ayında ise Bahar Demirkıran Beslenme Danışmanlığı ve Eğitim Merkezi’ni kurdu.

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Diyetisyen – Ankara

diyetisyen-ankara

29.04.1983 tarihinde Samsun’ da doğan Sinem KOLBAKIR, ortaokul ve lise öğrenimini Samsun Anadolu Lisesi’ nde tamamlamıştır.

2007 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun olan Sinem KOLBAKIR, eğitimi süresince çeşitli hastane, kurum ve zayıflama merkezlerinde stajlarda görev almıştır. Dünya mutfakları, şarap kültürü, gastronomi tarihi gibi konuları ele aldığı gastronomi semineri ve yelken sporcularının yarış öncesi, yarış sırası ve yarış sonrası beslenme zorlukları ve gerekleri hakkında ilk defa hazırlanan ayrıntılı bir tez çalışması vardır. Birçok televizyon programında sağlıklı beslenme, hastalıklarda beslenme ve zayıflama konularında uzman olarak yer almış, çeşitli dergi ve internet sitelerinde yazılarına yer verilmiştir.

Çalışma hayatına 2007 yılında dietETHIC Beslenme ve Diyet Danışma Merkezi nde başlayan Sinem KOLBAKIR, 2008 yılında HDL Beslenme ve Diyet Danışma Merkezi ni kurarak çalışmalarına devam etmiştir. Bu dönemde TED Spor ve Yaşam Merkezi nde diyetisyenlik yaparken, aynı zamanda TED Ankara Koleji erkek basketbol ve bayan voleybol takımlarına beslenme danışmanlığı yapmıştır. 2010 yılında Sinem Kolbakır Beslenme ve Diyet Merkezi ni oluşturarak danışanlarına sağlıklı beslenme, zayıflama, şişmanlama, hastalıklarda diyet ve beslenme, sporcu beslenmesi konularında ve kurumsal danışmanlık alanında hizmet vermeye devam etmektedir.

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Sianji Well – Being Resort

diyetisyen-turgay-kose-etikdiyet

Uzman Diyetisyen
M. Turgay KÖSE

1977 İstanbul doğumlu Köse, ilk ve ortaöğrenimini aynı şehirde tamamladıktan sonra Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden 2001 yılında derece ile mezun oldu. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda yedek subay diyetisyen olarak askerlik görevini tamamladı. Sonrasında Florence Nightingale Hastanesi Diyabet, Obezite ve Metabolizma Hastalıkları Merkezi bünyesinde Diyetisyen olarak çalıştı. 2004’te Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde yüksek lisans programını tamamlayarak Toplu Beslenme Sistemleri Bilim Uzmanlığı aldı.

Etkinlikler

Uzman Diyetisyen Turgay Köse kongre, sempozyum, fuar, seminer, radyo ve televizyon programlarında konuşmacı; çeşitli gazete, dergi ve web sayfalarında köşe yazarı olarak yer almaktadır. M. Turgay Köse’nin beslenme ve diyet alanında Beslenme ve Diyetetik, Unsuz Şekersiz Tatlılar ve 1 Haftada 5 Kg “Nasıl” Verilir? isimli 3 adet kitabı çıkmıştır. Lezzet Düşkünleri ve Uzman Diyetisyen M. Turgay Köse ile Sağlıklı Beslenme isimli kitapları da yakın bir tarihte raflarda yerini alacaktır.

Türkiye Diyetisyenler Derneği başta olmak üzere çeşitli dernek ve kulüplere üye olan Köse, hem bireysel hem de kurumsal anlamda beslenme danışmanlığı ve eğitimi çalışmalarını 2004’ten beri kurucusu ve sahibi olduğu Etik Diyet Danışmanlık’ta sürdürmektedir. 2012 yılı itibariyle Sianji Well – Being Resort bünyesinde uzman diyetisyen sıfatı ile çalışmalarına devam etmektedir…

Uzm. Dyt. Turgay KÖSE’nin Danışmanlık Hizmeti Verdiği Firmalar – Kurumlar

Türk Silahlı Kuvvetleri, Abbott, Dardanel, Danone, Beşler Makarna, MEYED (Meyve Suyu Endüstrisi Derneği), CP (Charoen Pokphand), Canderel (Ali Raif İlaç Sanayi), İnterteks, ÇYÖV (Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı), TESYEV (Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı), GNC Live Well, İntema Mutfak, Cumhuriyet Halkevleri, Tanita, Unilever, Algida, Dove Men, Yudum, Eczacıbaşı, Doruk Yemek, Medikare – Halkalı – Megamar Diyaliz Merkezleri