tarihinde yayınlandı Yorum yapın

AKA Diyet, Diyetisyen Aynur KUMSEL

aynur.kumselaksoy

Neden Biz ?

Ülkemizde diyetisyen denilince akıllara sadece kilo verdirme süreci geliyor. Ne yazık ki diyetisyen = kilo verimi gibi bir düşünce insanların zihinlerine yerleşmiş durumda. Diyetisyen demek sağlıklı beslenme demek; bu da kimi için kilo verimi olabilecekken kimi için de kilo alımı olabiliyor. Sadece sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanmak isteyen kişi bile diyetisyene gidebilir. Düzenli olarak doktor kontrollerinize gidiyorsanız her insanın hayatında düzenli olarak kontrollerine gittiği bir diyetisyeni de olmak zorundadır.

İşte bu noktada biz AKA Diyet olarak kaybedilen kilolardan çok hayatınıza yaptığımız dokunuşlardan bahsetmeyi daha doğru buluyoruz. Kilo kaybı doğru veya yanlış bir şekilde sağlanabilir. Asıl önemli olan verilen kilonun geri alımının engellenmesi durumudur. Bunun için de değişmez denilen alışkanlıklar değişmelidir.

Biz sizin yaşama kalitenizi arttırmak ve hayatınızın sonuna kadar ideal ağırlığınızda kalmanızı sağlamak için düzenli periyotlarla görüşmelerimizi yapıyoruz, sizleri isteğinize göre telefon üzerinden sürekli takip ediyoruz ve 7/24 çalışma ilkemiz ile o an oturduğunuz sofrada doğru seçimi yapmak için bir telefon kadar uzağınızda oluyoruz.

AKA Diyet ailesi olarak sağlıklı günler dileriz.

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Alfa Beslenme Merkezi

istanbul diyetisyen İnci Beyza YÜREKLİ

Diyetisyen İnci Beyza Yürekli, İstanbul’da doğdu. Tam burslu olarak girdiği İstanbul Arel Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden 2015 yılında “Yüksek Onur Öğrencisi” olarak mezun oldu. Lisans eğitimi boyunca beslenme bilimleri ile ilgili birçok seminer, kongre ve sempozyuma katıldı.

Galatasaray Spor Kulübü, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Diyet Aktif Diyet Danışmanlık Merkezi, Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Büyük Çekmece Devlet Hastanesi, Güngören Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi’nde stajlarını tamamladı.

Çocuk ve adölesanlara yönelik beslenme eğitimleri verdi. Lisans bitirme projesini “Adölesanlara Yönelik Beslenme Eğitimi” üzerine hazırladı. Aynı zamanda Pera Medya bünyesinde bulunan bugunbugece.com adlı sitede “Yemek Kültürü” adlı köşesinde yazılar yazdı. 2014 yılından beri Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nda gönüllü olarak faaliyetlerde bulunmaktadır. Üniversiteden mezun olduktan sonra özel bir diyet danışmanlık merkezinde çalışmaya başladı.

2016 yılında Bomontiada’da bulunan Atölye İstanbul bünyesinde Alfa Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezi’ni kurdu.

Katıldığı Kongre ve Sempozyumlar:

*Bariatrik Cerrahi Diyetisyenliği Kursu / Türkiye Obezite Araştırma Derneği (2016)

*Multidisipliner Tedavi Kursu / Türkiye Obezite Araştırma Derneği (2016)

*7. Ulusal Obezite Kongresi / Türkiye Obezite Araştırma Derneği (2016)

*5. Ulusal Sağlıklı Yaşam Günleri / Acıbadem Üniversitesi (2016)

*VI. Ulusal Obezite Kongresi / Türkiye Obezite Araştırma Derneği (2014)

*Obesity Management Task Force Teaching Course / European Association for the Study of Obesity (2014)

*Bariatrik Cerrahi Diyetisyenliği Kursu / Türkiye Obezite Araştırma Derneği (2014)

*Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Temel Gönüllü Eğitimi (2014)

*Çocukluk ve Ergenlik Döneminde Tip 1 Diyabette Beslenme ve Karbonhidrat Sayımı Kursu / Medipol Üniversitesi (2014)

*Spor Diyetisyeni Kursu / Acıbadem Üniversitesi (2014)

*Kardiyoloji Diyetisyenliği Kursu / Başkent Üniversitesi (2013)

*Obezite Sempozyumu ve Obezite ile Savaş Platformu / Türkiye Obezite Araştırma Derneği (2013)

*Yeme Bozuklukları ve Vaka Süpervizyonu / Psikoloji Akademisi Eğitim ve Danışmanlık Merkezi (2012)

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

DiYAMER

Ahmet Gürapaydın

1978 yılında Konya’da doğdu. İlk orta ve lise tahsilini Konya’da tamamladı.
1996 yılında Hacettepe üniversitesi beslenme ve diyetetik bölümünü birincilikle kazandı.
Mezuniyet tezini İnsülin hormonu & obezite ilişkisi, obez kişilerde davranış tedavisi konuları üzerine vererek o dönem, üniversite de adından çokça söz ettirdi. Tez konusu hocaları tarafından yoğun ilgi gördü. Ankara İbn-i Sina hastanesi Enteral-Paranteral beslenme servisinde, Hacettepe üniversitesi hastanesinde poliklinik bölümünde başarılı stajlar yaptı.
Mezuniyet sonrası özel hastanelerde 4 yıl görev yaptı, 2001 yılında Konya’ya ilk vücut yağ ölçüm ve analiz cihazını getirdi. Bu sayede zayıflama, vücut analizi, metabolizma ve davranış tedavisi konusunda büyük tecrübeler kazandı. Bu tecrübe ona; kalıcı kilo kaybının diyet listeleri ile değil, bireyin bilinçlendirilmesi ile ilişkili olduğunu öğretti.
Kendine özgü diyetsiz davranış değiştirme tedavisini geliştirerek Konya’da bir ilke daha imza attı. Zayıflama programların da kalori hesabı yapmaması çok eleştiri alsa da “O” , hep sıkıcı diyet listelerinden çok, kişinin davranışlarının, çevresinin zamanla değiştirilmesinin ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmanın önemini savundu. Bu konuda ne kadar haklı olduğunu ise 8000’i aşan hasta sayısıyla ve toplam hasta sayısının % 85 ini zayıflatarak gösterdi.
Anti-aging (yaşlanmak ama ihtiyarlamamak) alanında sertifikaya sahip olan sağlıklı yaşam koçu Dyt. Ahmet GÜRAPAYDIN, halkımızı sağlık konusunda bilinçlendirmek amacıyla görsel medyada programlar, basın açıklamaları ve belge dergisinde sağlık sayfası yazarlığı yapmaktadır.