tarihinde yayınlandı Yorum yapın

DiYAMER

Ahmet Gürapaydın

1978 yılında Konya’da doğdu. İlk orta ve lise tahsilini Konya’da tamamladı.
1996 yılında Hacettepe üniversitesi beslenme ve diyetetik bölümünü birincilikle kazandı.
Mezuniyet tezini İnsülin hormonu & obezite ilişkisi, obez kişilerde davranış tedavisi konuları üzerine vererek o dönem, üniversite de adından çokça söz ettirdi. Tez konusu hocaları tarafından yoğun ilgi gördü. Ankara İbn-i Sina hastanesi Enteral-Paranteral beslenme servisinde, Hacettepe üniversitesi hastanesinde poliklinik bölümünde başarılı stajlar yaptı.
Mezuniyet sonrası özel hastanelerde 4 yıl görev yaptı, 2001 yılında Konya’ya ilk vücut yağ ölçüm ve analiz cihazını getirdi. Bu sayede zayıflama, vücut analizi, metabolizma ve davranış tedavisi konusunda büyük tecrübeler kazandı. Bu tecrübe ona; kalıcı kilo kaybının diyet listeleri ile değil, bireyin bilinçlendirilmesi ile ilişkili olduğunu öğretti.
Kendine özgü diyetsiz davranış değiştirme tedavisini geliştirerek Konya’da bir ilke daha imza attı. Zayıflama programların da kalori hesabı yapmaması çok eleştiri alsa da “O” , hep sıkıcı diyet listelerinden çok, kişinin davranışlarının, çevresinin zamanla değiştirilmesinin ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmanın önemini savundu. Bu konuda ne kadar haklı olduğunu ise 8000’i aşan hasta sayısıyla ve toplam hasta sayısının % 85 ini zayıflatarak gösterdi.
Anti-aging (yaşlanmak ama ihtiyarlamamak) alanında sertifikaya sahip olan sağlıklı yaşam koçu Dyt. Ahmet GÜRAPAYDIN, halkımızı sağlık konusunda bilinçlendirmek amacıyla görsel medyada programlar, basın açıklamaları ve belge dergisinde sağlık sayfası yazarlığı yapmaktadır.