• dytali@gmail.com
  • Site Editörü Diyetisyen Ali YÖRÜMEZ 0535 649 29 03

HABER DETAYI

12 Kasım 2017 15:38

Sağlıklı ağırlık kaybı için beslenme önerileri

Sağlıklı ağırlık kaybı için beslenme önerileri

Günümüzde beslenme, diyet, kilo almak, kilo vermek, diyetisyen vb gibi kavramlar toplumda ve sosyal medyada en çok konuşulan konular arasında olmasına rağmen ülkemizde 50 yıldır varlığını sürdüren diyetisyenlik mesleği hala toplumumuz tarafından anlamı tam olarak bilinmemekte birlikte bilgi kirliliği de giderek artmaktadır. Başka dallarda uzman olup beslenme ile ilgili birkaç bilgisi olan, eline birkaç sertifika alıp ortalıkta dolaşan, kendi kafasına göre diyet yapıp 3 – 4 kilo vererek etrafına diyet önerileri saçan kişiler televizyonlara internetlere çıkıp diyetisyencilik oynamaya başladılar. Zaten tam anlamıyla diyetin ve diyetisyenliğin ne anlama geldiğini bilmeyen halkımız da bu kişileri dinleyerek ve söylediklerini yaparak hayatlarına yön vermeye çalışıyorlar. Diyetisyenlik mesleği öyle herkesin çıkıp kafasına göre beslenmeyle ilgili konularda yalan yanlış bilgilerde bulunabileceği, insanların sağlığıyla oynayabileceği, diploması olmadığı halde diyet yazabileceği bir meslek değildir. Unutmayın ki diyeti sadece mesleğinin gereklerini hakkıyla yerine getiren, mesleğine aşık diyetisyenler yazar.

Haydi fazla kiloları ve gereksiz kalorileri geride bırakırken daha hareketli ve sağlıklı bir yaşama gerçek diyetisyenler ve doğru önerilerle birlikte adım atalım…

* 3 ana – 3 ara öğün tüketin.
* Kabızlık sorununuz varsa sabah aç karnına 1 bardak ılık suya yarım limon sıkıp için veya suyun yanında 1 – 2 tane kuruk erik, kuru kayısı vb. tüketin.
* Alışverişe mutlaka tok karnına çıkın.
* Asansörü hayatınızdan çıkartın.
* Su içmek için susamayı beklemeyin, günde en az 8 – 10 bardak su için.
* Düzenli uyku alışkanlığı edinin.
* Hayatınızdan toplu taşıma araçlarını çıkartın, gideceğiniz yere yürüyerek gidin.
* Yemek yerken televizyon, telefon gibi başka şeylerle uğraşmayın.
* Yemekleri küçük, salatayı büyük tabaklara koyun.
* Yemeklerinizi yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yiyin. Beyin tokluk mesajını 15 – 20 dakikada verdiği için yavaş yemek daha çabuk doymanızı sağlar.
* Hızlı ağırlık kaybından ve ŞOK diyetlerden uzak durun. Katı ve ciddi diyetler beyindeki mutluluk hormonu serotonin üretiminin azalmasına ve mutsuzluğa neden olur.
* Çay, kahve, kola yerine bitki çayları, ayran, şekersiz limonata tercih edin.
* Buzdolabınızı salatalık, domates, marul, maydanoz gibi düşük enerjili besinlerle doldurun.
* Karnınız acıktığı zaman 1 bardak su içip 10 dakika kadar bekleyin eğer açlığınız hala geçmediyse 1 bardak süt – yoğurt – ayran veya çiğ sebze tüketin.
* Günlük tuz tüketiminizi 5 gramın altına indirin.
* Sofranızda sebze ve kurubaklagil yemeklerine, kırmızı et yerine tavuk, balık, hindi etine yer verin.
* A, C, E vitaminleri ile Selenyum gibi antioksidan ögeleri içeren besinleri bolca tüketin, bu ögeler sizi kronik hastalıklardan ve toksik maddelerden korur.
* Şekeri hayatınızdan çıkartın.
* Boş enerji kaynaklarından uzak durun (gazoz, çikolata, cips, hazır yiyecekler, kek, pasta vb).
* Lif içeriği yüksek besinler tüketin.
* Güne kahvaltı yapmadan başlamayın.
* Günde en az 5 porsiyon sebze meyve tüketin.
* Beyaz undan uzak durun, tam tahıllı besinleri tercih edin.
* Katı ve trans yağlardan uzak durun.
* Düzenli olarak egzersiz yapın, düzenli egzersiz metabolizmanızı hızlandırır, iştahınızı kontrol eder ve daha hızlı ağırlık kaybı sağlar.
* Sağlıklı bir yaşam için sigaradan ve alkolden uzak durun, bol su için, yeterli ve dengeli beslenin, spor yapın ve GÜLÜMSEYİN 🙂 🙂 🙂

SAĞLIKLI VE KALORİSİZ GÜNLER DİLEĞİYLE…

Diyet Form Ekibi
Dyt Nuriye KÖYMEN

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.