• dytali@gmail.com
  • Site Editörü 0535 649 29 03

HABER DETAYI

12 Kasım 2017 15:43

Sınav dönemindeki çocuklar için beslenme ipuçları

Sınav dönemindeki çocuklar için beslenme ipuçları

Sınavlar türü, zamanı, zorluk derecesi, soru sayısı beraberinde getirdiği hatırlama kaygısı gibi birçok faktörle büyükten küçüğe herkesi heyecanlandırmaya devam ediyor. Büyüklerin bile sınav dönemlerinde yaşadıkları stresten dolayı çeşitli şikâyetleri oluyorken, çocuklar bu dönemleri nasıl atlatıyor? Sınavlara hazırlık dönemleri, sınav öncesi beslenmeleri nasıl? Bütün aileler çocuklarının en iyi şekilde sınavlarını atlatmaları için ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar. Çocuklarının beslenmesi, sağlık durumu, eğitimleri, ihtiyaçları ve benzeri gibi birçok açıdan en iyi imkânları sunmaya çalışıyorlar.

Çocukları için en iyisini isteyen ailelere, sınav döneminde beslenme dair ipuçları:

 Sabah Kahvaltısı Olmazsa Olmaz! Kahvaltılarınıza kaliteli protein kaynağı olan yumurtayı mutlaka ekleyiniz. Fosfor, demir, çinko mineralleri ile vitamin A, E ve B grubu vitamin içeriği ile çocukların günlük ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcıdır. Yumurta içerdiği triptofan sayesinde stresi uzaklaştırır.
 Çocuğunuzun ara öğünlerine mutlaka Omega 3’ten zengin 1-2 adet ceviz ekleyiniz. Aynı zamanda Omega 3 kaynağı olan balıkları haftada en az 2 kez tüketmesini sağlayınız.
 Çocuğunuzun çantasında C vitamininden zengin portakal, kivi, çilek gibi meyveleri eksik etmeyiniz.
 Potasyum zengini muz stresin olumsuz etkilerini azaltıp, mutluluk hissi vermeye yardımcıdır. Fakat kabızlık şikayetleri olan çocuğunuz için sorun olabilir.
 Antioksidanlardan zengin brokoli, ıspanak, lahana, domates gibi sebzelerle evdeki menünüze sağlık katınız. Kuru erik, orman meyveleri, portakal gibi meyveleride antioksidan kaynağı olarak tercih edebilirsiniz.
 Günde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketimi önerilmektedir. Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzelerin tüketimine ağırlık vererek çocuğunuzu stresin zararlı etkilerinden koruyabilirsiniz.
Bazı besinler içeriği bakımından strese duyarlılığı artırabilir. Özellikle şekerli, kafein içeren besinler… Çocuğunuzun beslenme düzeninde özellikle sınav döneminde olmaması gerekenler:
 Rafine şeker, beyaz unlu gıdalar, tatlı ve şekerlemeler, işlenmiş gıdalar…
 Kafein içeren gıdalar(çay, kahve… )
 Çikolata,
 Yağlı gıdalar, kızartmalar…
 Tuzlu gıdalar
 Gazlı içecekler(kola, gazoz…)

Sınavdan 1 gün önce:
 Çocuğunuzun beslenme düzenini değiştirmeyin, ev dışında yemeyi tercih etmeyiniz.
 Kurubaklagil tüketimini sınırlayınız (bağırsak hareketlerini artırabileceği için).
 Normalden fazla ya da az besin vermeyiniz.
 Aşırı karbonhidrat tüketiminden kaçınınız.
 Şeker ihtiyacının meyvelerden karşılanmasını tercih ediniz.
 Sıvı tüketiminin yaş grubunun ihtiyaçları kadar olmasına dikkat ediniz.
 Sınav döneminde çocuklarınıza gereğinden fazla enerji sağlayacak beslenme davranışlarından uzak durunuz.
Anneler ve babalar, özellikle sınav dönemlerinde çocuğunuza ihtiyacından fazla kalori yüklemesi yapmayınız. Tüketemeyeceği besinleri zorla yedirmeye çalışmayınız. Tüketmesi zor büyüklükte porsiyonlar hazırlamayınız. Öneriler doğrultusunda belirli porsiyonlarda besin tüketimi çocuğunuz için en sağlıklısıdır.
Bütün öğrencilere ve onların her zaman yanında olan ailelerine sınavlarında başarılar dilerim 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.