• dytali@gmail.com
  • Site Editörü 0535 649 29 03

HABER DETAYI

12 Kasım 2017 15:41

Şeker hastaları dikkat (Diyabet)

Şeker hastaları dikkat (Diyabet)

Diyabeti bir çok form da görmek mümkündür. Hamile kadınlarda, gençlerde, yetişkinlerde sık rastlanan bir hastalık olmuştur.

KÖKEN OLARAK ENDOKRİN HASTALIĞI OLSADA ESAS TÜM BULGULARI METEBOLİK BİR HASTALIK OLARAK GÖZLENMEKTEDİR. ÖZELLİKLE KİLO PROBLEMİ OLAN KİŞİLERDE ŞEKER HASTALIĞI GÖRÜLME SIKLIĞI YÜKSEKTİR. OBEZİTE DİYABET , KALP, HİPERTANSİYON GİBİ BİRÇOK HASTALIĞIN GELİŞMESİNDE BAŞ ETKENDİR.

DİYABETİN SEYRİ HÜCRENİN YIKILMASI İLE BAŞLAYARAK İMMÜN YETERSİZLİK, BOZULMUŞ GLİKOZ TOLERANSI VE GENETİK SEMPTOMLAR İLE DEVAM ETMEKTEDİR. BU DOĞUMSAL OLARAK BAŞLAYABİLECEĞİ GİBİ SONRADAN DA GELİŞEBİLİR. VÜCUTDAKİ İNSÜLİN YETERSİZLİĞİ VEYA HİÇ OLMAMASI SONUCUNDA KİŞİLER DİYET, İLAÇ EN SON OLARAK İNSÜLİN TEDAVİSİNE BAŞVURURLAR. BU SÜRE İÇİNDE EN ÖNEMLİ OLAN VÜCUDUMUZA HER GİREN BESİNİN BİZE NE KADAR VE NE ÖLÇÜDE GEREKLİ OLDUĞUNU BİLMEMİZ GEREKİR.

ŞEKER HASTASIMIYIM ? DİYABET ?
DİYABETLİ OLDUĞUNUZU SAPTAMAK GÜN İÇİNDE HERHANGİ BİR SAAT TE KAN ŞEKERİNİZİ ÖLÇMEK İLE MÜMKÜNDÜR. 200 Mg/Dl NİN ÜZERİNDE OLMASI TANI KOYMAYA YARDIMCI OLACAKTIR. YALNIZ BU TANIYI DOKTORRUNUZ VE DİYETİSYENİNİZE BAŞVURARAK ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.

AİLEDE DİYABET ÖYKÜSÜ ,
40 YAŞ VE ÜZERİ OLMAK,
GEBELİK VE SIK DOĞUMLAR ,
FİZİKSEL HAREKETLİLİĞİN AZLIĞI,
HİPERTANSİYON,
OBEZİTE,
ERKEN DOĞUM ,
UZUN SÜRE İLAÇ KULLANIMI ,
CİLT YARALARINDA GEÇ İYİLEŞME,
SIK ENFEKSİYON (AĞIZ YARALARI VS),
YORGUNLUK,
EL VE AYAKLARDA KARINCALANMA ,

BU GİBİ BULGULARDAN 4 VE ÜZERİNİ KENDİNİZDE SAPTIYORSANIZ. KESİNLİKLE DANIŞIN !..

NE YESEM ?
KIŞ MEVSİMİNE YAKLAŞIRKEN HAVALARIN SOĞUMASI NEDENİYLE BAZI BESİNLERE ULAŞMAMIZ MÜMKÜN OLMAYABİLİR. DİYABETLİ KİŞİLERİN YEDİKLERİNE ÇOK ÖZEN GÖSTERMELERİ GEREKMEKTEDİR. HER ÖGÜNLERİNDE DÜZENLİ OLARAK MEVSİM SEBZESİ TÜKETMELERİ 1 SU BARDAĞI SÜT VEYA YOGURT TÜKETMELERİ VE KESİNLİKLE PROTEİNİ İHMAL ETMEMELERİ GEREKMEKTEDİR
ARA ÖĞÜNLERDE MEYVELERİ AYNI ANDA HIZLI TÜKETMEK, KAN ŞEKERİNİ HIZLA YÜKSELTECEĞİNDEN MEYVE TÜKETİMİNDEN ÖNCE MUTLAKA YOĞURT VEYA SÜT TÜKETMELERİ GEREKMEKTEDİR.
ÖZELLİKLE TERCİH EDECEĞİMİZ BESİNLER KAN ŞEKERİMİZİ BİR ANDA YÜKSELTECEK BESİNLER OLMAMALI DIR.
BARBUNYA , NOHUT , KURUFASULYE , MERCİMEK, FINDIK , ELMA, PORTAKAL, MAKARNA (KEPEKLİ) , ESMER PİRİNÇ,ÇAVDAR EKMEĞİ , MUZ , TERCİH EDİLMELİDİR. ŞEKER TÜKETİMİ EN ALT SINIRLARA İNDİRİLMELİ VE HAZIR GIDALARDAN UZAK DURULMALIDIR. HAZIR PASTAHANE ÜRÜNLERİ ÇORBALAR VE İÇERİĞİ BİLİNEYEN BESİNLER TÜKETİLMEMELİDİR. ÖNEMLİ OLAN BİR DİĞER KONU İSE 3 SAATDEN FAZLA KİŞİ AÇ KALMAMALIDIR. VE UZUN AÇLIK SÜRELERİNDEN SONRA BİR ANDA YEMEK YEMEMELİ YERSEDE ÖNCELİK OLARAK ÇORBAYA YER VERMELİDİR. HAFTADA EN AZ 1-2 KEZ BALIK TÜKETMELİDİR. BALIK TÜKETİMİ OMEGA-3 VE OMEGA -6 YAĞ ASİTLERİNİ İÇERDİĞİNDEN HAFIZAYI GÜÇLENDİRİR VE ANTİOKSİDAN KAPASİTEYİ ARTTIRARAK HASTALIKLARA KARŞI

VÜCUDU DİRENÇLİ HALE GETİRMEKTEDİR.
DİYABETLİ KİŞİLER KESİNLİKLE YETERLİ VE DENGELİ BESLENMELİDİR. ALKOL ALIMI DURDURULMALIDIR. GEBELİK DÖNEMİNDE GESTASYONEL DİYABET TANISI KONULAN GEBELER KESİNLİKLE DİYETİSYENE BAŞVURMALIDIR.

Dyt. Nurettin ŞAHİNLİ
SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM .

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.