• dytali@gmail.com
  • Site Editörü Diyetisyen Ali YÖRÜMEZ 0535 649 29 03

HABER DETAYI

12 Kasım 2017 15:34

Ağırlık kaybına yardımcı besinler

Ağırlık kaybına yardımcı besinler

Bazı besinler yüksek lif ve protein içerikleri ve verdikleri enerji ile tokluk süremizi uzatarak kilo kontrolüne yardımcı olurlar. İşte bolca vitamin mineral içeren, antioksidan yönünden de zengin, düşük kalorili, iştahımızı baskılayan bazı besinler:

Kuru baklagiller: Mercimek ve fasulye gibi besinler yüksek lif ve protein içeriği sebebiyle tokluk süresini uzatarak diyetimizde kilo kontrolüne yardımcı olurlar. Bu besinleri yemeklerde, pilav, salata ve çorbalarda kullanarak değişik tat ve tarifler oluşturabiliriz. Haftada 2 porsiyon kurubaklagil yemeyi unutmayalım.

Salatalık: Düşük kalorili olması ve yüksek su içeriği nedeniyle salatalık zayıflama diyetlerinde en çok tercih edilen besinlerden birisidir. İçerdiği su miktarının yüksek olması açlık hissimizi bastırmada yardımcıdır. Ara öğünlerde, salatalarda, sandviçlerde, detoks ürünlerinde ve atıştırmalıklarda rahatlıkla tercih edilebilir.

Elma: Yüksek lif içeriği nedeniyle sindirimi zor olan elma tokluk süremizi uzatarak iştahımızı baskılamada yardımcı besinlerden birisidir ve iyice çiğnenerek tüketilmelidir. Su ve antioksidan yönünden zengin olan elma A, B ve C vitaminlerini bolca içerir. Ara öğünlerde, tartlarda, atıştırmalık olarak ve yoğurtla birlikte tüketilebilir.

Yeşil sebzeler: Pazı, lahana, ıspanak, brüksel lahanası, brokoli gibi sebzeler bolca lif içeririler ve düşük kalori içerikleri nedeniyle kilo kontrolünde yardımcıdırlar. Bolca vitamin ve mineral içeririrler. Garnitür, yemek, salata, çorba ve makarnalarda kullanarak tokluk süremizi uzatabiliriz.
Somon: Protein ve omega 3 yönünden oldukça zengin ve sağlıklı bir besin olan somon bizi hem metabolik sendrom ve kardiyovasküler hastalıklardan korurken hem de ağırlık kaybında yardımcıdır.
Avokado: Vitamin, mineral ve sağlıklı yağlar yönünden zengin bir meyve olan avokado açlığımızı bastırarak iştahımızı kontrol etmede bize yardımcı olan besinlerden birisidir. Salata, smothie, şekersiz tatlılar, tostlar, atıştırmalıklar ve yemeklerde kullanılabilir.

Yulaf: Lif ve protein açısından oldukça zengin bir tahıl olan yulaf vücudumuza enerji vermenin yanında yavaş sindirilerek tokluk süremizi uzatır, kan şekerini dengeler. Kahvaltılarda, omlette, süt ve yoğurtla birlikte, meyveler ve kuruyemişlerle, gronolada, çorbada, smothielerde farklı tatlar yaratılarak tüketilebilir.

Kinoa: Lif ve protein açısından zengin bir besin olan kinoa açlığımızı bastırarak tokluk süremizi uzatır. Vücudumuz için gerekli esansiyel aminoasitleri içeren glutensiz bir besin olan kinoayı salatalarımızda, çorbalarda, yemeklerde, pilavlarda, yoğurtla birlikte ara öğünlerde kullanabiliriz.
Yoğurt: Kalsiyum ve protein oranı yüksek geleneksel besinimiz olan yoğurt kilo kontrolünde olmazsa olmazlarımızdandır. Yoğurdu çorbalarda, salatalarda, püre ve yemeklerin yanında, meyvelerle birlikte ve ara öğünlerde rahatlıkla tüketebiliriz. Ancak probiyotik olanları tercih edersek hem yararlı bakterilerden faydalanmış oluruz hem de bağırsak sağlığımızı ve bağışıklık sistemimizi güçlendiririz.

Bitter çikolata: Diyet yapıyoruz diye bütün tatlardan mahrum kalarak vücudumuzu metabolik strese sokmak olmaz değil mi. Arada bir tat tomurcuklarımızı şımartmamız da gerekir. İşte bu yüzden bitter çikolata bize hem enerji hem de mutluluk vererek diyetteki motivayonumuzu ve tutarlığımızı arttırır. Antioksidan ögelerden ve flavonoidlerden zengin olan çikolatanın kardiyovasküler hastalıklara da iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ancak porsiyon kontrolüne dikkat günde 10-20 gram kadar tüketmeliyiz.

Su: Su yaşamımız ve diyetimiz için olmazsa olmazlarımızdandır. Özellikle bu sıcak yaz günlerinde vücudumuzu susuz bırakmamak için günde 2-2,5 litre kadar su tüketmeliyiz. Kilo kontrolünde yardımcı en önemli ögelerden biri olan suyu acıktığımızı hissettiğimiz zaman 1 bardak içip 10-15 dakika bekleyerek iştahımızı baskılayabiliriz.

Tavuk ve hindi eti: Derisiz tavuk ve hindi eti protein oranı yüksek yağ içeriği düşük, kırmızı ete göre daha sağlıklı besinlerimizdendir. Izgara ve fırında tek başına veya sebzelerle birlikte lezzetli değişik tariflerle daha uzun süre tok kalmamızı sağlar.

Yumurta: Anne sütünden sonra en önemli protein kaynaklarından biri olan yumurta önemli aminoasitleri içeren örnek proteinimizdir. Kahvaltıların vazgeçilmezi olan yumurta hem enerji verir hem de tokluk süremizi uzatır. Söylenildiği gibi kolesterolü yükseltmeyen yumurta sağlıklı yağları içermektedir. Sağlıklı bir birey günde 1 adet yumurtayı kahvaltısından eksik etmemelidir.

Ceviz/ badem/ fındık içi: Enerji lif ve protein yönünden zengin olan bu kuruyemişler iyi kolesterolü yükseltirken kötü kolesterolü düşürmektedir. Kilo kontrolüne yardımcı olarak açlık hormonlarının salgılanmasını bastırırlar. Kan şekerini dengeler, kardiyovasküler hastalıklardan korurlar. Ancak porsiyon kontrolüne dikkat ne kadar sağlıklı yağları içerse de yağlar kilo yapımında en önemli ögelerdir. Günde 2 adet ceviz içi veya 5 adet fındık içi veya 4 adet badem içi rahatlıkla ara öğünlerde atıştırmalık olarak tüketilebilir.

Sağlıklı ve kalorisiz günler dileğiyle…

DİYET FORM EKİBİ
DYT NURİYE KÖYMEN

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.