Diyetisyen Gözde Çalışkan ve Yörük Kebabı

Diyetisyen Gözde Çalışkan, beslenme ve diyet uzmanı Gözde Çalışkan, Dyt Gözde Çalışkan, Diyet uzmanı Gözde Çalışkan

0
609
yoruk-kebabi-diyetisyen-gozde-caliskan
yoruk-kebabi-diyetisyen-gozde-caliskan

Yörük Kebabı (Antalya) – Gözde Çalışkan

Tarih boyunca birçok Yörük boyuna yurtluk eden Antalya Bölgesi, Türkiyede Yörük kültürünün en yoğun görüldüğü yerlerden biridir. Bu nedenle Antalya mutfağında ağırlıklı olarak Yörük yemeklerinin izleri görülmektedir. Yörük Kebabı da bu kültürün damak çatlatan lezzetlerinden biridir.

Besleyiciliği yüksek olan bu yemeğin bir porsiyonu, yetişkin bir bireyin günlük protein ihtiyacının yaklaşık %30 unu karşılayabilmektedir. Günlük B12 vitamini ihtiyacının ise yaklaşık %50 sini karşıyabilmesinin yanısıra B1, B2, B6 gibi diğer B grubu vitaminleri için de iyi bir kaynaktır. Demir eksikliği anemisi olanlar için de günlük Demir “Fe” ihtiyacının yaklaşık %20sini karşılaması bakımından tercih edilebilir bir besindir. Yanında salata ile birlikte tüketildiğinde salatanın içeriğindeki C vitamini demir emiliminin artmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda çinko (günlük gereksinimin %58ini karşılar) ve fosfor (günlük gereksinimin %30unu karşılar) içeriği de yüksektir.

Ancak içeriğindeki yağ miktarı fazla olduğundan kalp ve damar hastalığı olan bireylerin dikkatli tüketmeleri gerekmektedir.

diyetisyen-gozde-caliskan
diyetisyen-gozde-caliskan

Kullanılan Malzemeler

Kuşbaşı et (kuzu veya oğlak) 1 kilo
Arpacık soğan 500 gram
Kabak 2 adet
Havuç 2 adet
Patates 1 adet
Taze fasülye 250 gram
Erişte (haşlanmış) 2 su bardağı
Zeytinyağı 2 kahve fincanı
Tuz 2 tatlı kaşığı

Hazırlanışı

1- Arpacık soğanların kök kısımlarını kesmeden dış kabuklarını ayıklayınız.
Geniş bir tencereyi orta ateşte kızdırınız. Tereyağı ve zeytinyağı koyunuz.

2- Kızgın yağda kuşbaşı etleri ve arpacık soğanları tahta kaşıkla karıştırarak etlerin saldıkları su çekilinceye kadar yaklaşık 15-20 dakika kavurunuz.

3- Arpacık soğanları tencereden bir başka kaba çıkartınız. Etlere 1 bardak kaynar su ekleyiniz. Ocağın altını kısınız. Tencereyi kapağı kapalı pişirmeye bırakınız.

4- Yaklaşık 30-40 dakika sonra etlerin pişmesine yakın tencereye, ayıklanmış ve kuşbaşı doğranmış havuçları, kabakları, patatesi, taze fasülyeleri, arpacık soğanları ve tuzu katınız. 1 bardak daha kaynar su ekleyiniz. Tencereyi tekrar kapağı kapalı olarak pişirmeye bırakınız.

5- Yaklaşık 25-30 dakika sonra etler ve sebzeler piştiğinde tencereye erişteleri katıp, karıştırınız. Birkaç dakika daha piştikten sonra yemek kıvamını bulduğunda ocağın altını kapatınız.

6- Yemeği servis kabına aktarıp, sıcak sıcak sofraya veriniz.

Not:

1- Pişmekte olan yemeğe kekik, kimyon, defne yaprağı, tane karabiber gibi baharatlar ekleyebilirsiniz.

2- Yemek servise verilirken üzerine kıyılmış fesleğen gezdirebilirsiniz.

devamı için gencdiyetisyenler.com u ziyaret edebilirsiniz.